the world academy of sciences for the advancement of science in developing countries
Prizes for Young Scientists in Developing Countries: List of winners

2016

Bangladesh: Md. Asaduzzaman (Agricultural Sciences), awarded by the Bangladesh Academy of Sciences

Bangladesh: Samia Subrina (Physical Sciences), awarded by the Bangladesh Academy of Sciences

Colombia: Juan Carlos Galvis-Arrieta (Mathematics), awarded by the Academia Colombiana de Ciencias Exactas, Fisicas y Naturales

Colombia: Mauricio Fernando Velasco (Mathematics), awarded by the Academia Colombiana de Ciencias Exactas, Fisicas y Naturales

Costa Rica: Alvaro José Guevara Villalobos (Mathematics), awarded by the Consejo Nacional para Investigaciones Cientificas y Tecnologicas (CONICIT)

Cuba: Juliette Valdés-Infante Herrero (Molecular Biology & Biotechnology), awarded by the Cuban Academy of Sciences

Cuba: Roberto Cao Milan (Chemistry), awarded by the Cuban Academy of Sciences

Guatemala: Maria Luisa Muller Theissen (Infectious diseases), awarded by the Academia de Ciencias Medicas, Fisicas y  Naturales de Guatemala

Iran, Isl. Rep.: Khatereh Rezaeian (Chemistry), awarded by the Iranian Research Organization for Science & Technology (IROST)

Iran, Isl. Rep.: Mahdokht Arshadi (Biotechnology), awarded by the Iranian Research Organization for Science & Technology (IROST)

Jordan: Amani Abdelhadi (Renewable Energy), awarded by the Royal Scientific Society

Mongolia: Amarsanaa Badgaa (Biology), awarded by the Mongolian Academy of Sciences

Mongolia: Otgonbayar Uuye (Mathematics), awarded by the Mongolian Academy of Sciences

Nepal: Saraswati Acharya (Mathematics), awarded by the Nepal Academy of Science and Technology (NAST)

Pakistan: Mubasher Jamil, selected for the Abdus Salam Prize in Basic Sciences in the field of Mathematics by the Pakistan Academy of Sciences

Panama: Rolando Gittens (Medical Sciences), awarded by the Asociación Panameña para el Avance de la Ciencia (APANAC)

Philippines: Manuel Joseph Loquias (Mathematics), awarded by the National Academy of Science (NAST)

Sri Lanka: Kariyawasam M.G.G. Jayasuriya (Biology), awarded by the National Science Foundation

Sri Lanka: Meththika Suharshani Vithanage (Chemistry), awarded by the National Science Foundation

Thailand: Duangkamon Baowan (Mathematics), awarded by the National Research Council of Thailand (NRCT)

Trinidad and Tobago: Nagarani Ponakala (Mathematics), awarded by The Caribbean Academy of Sciences

Uzbekistan: Khusniddin Olimov (Physics), awarded by the Uzbek Academy of Sciences

2015

Bangladesh: Mohammed Mizanur Rahman Khan (Physical Sciences), awarded by the Bangladesh Academy of Sciences

Bangladesh: Md. Yeamin Hossain Hossain (Biological Sciences), awarded by the Bangladesh Academy of Sciences

Colombia: Manuel Noé Chaur-Valencia (Chemistry), awarded by the Academia Colombiana de Ciencias Exactas, Fisicas y Naturales

Guatemala: Claudia Lorena Carranza Melendez (Human Genetics), awarded by the Academia de Ciencias Medicas, Fisicas y  Naturales de Guatemala

Iran, Isl. Rep.: Farhad Panahi (Basic Science), awarded by the Iranian Research Organization for Science & Technology (IROST)

Iran, Isl. Rep.: Seyyed Esmail Hosseini (Basic Science), awarded by the Iranian Research Organization for Science & Technology (IROST)

Nepal: Yadav Uprety (Biology), awarded by the Nepal Academy of Science and Technology (NAST)

Nepal: Bishnu Prasad Pandey (Chemistry), awarded by the Nepal Academy of Science and Technology (NAST)

Panama: Patricia Llanes Fernadez (Medical Sciences), awarded by the Asociación Panameña para el Avance de la Ciencia (APANAC)

Peru: Dan Erick Vivas Ruiz (Biology), awarded by the ANCYT - Academia Nacional de Ciencia y Tecnologia

Philippines: Allan Patrick G. Macabeo (Chemistry), awarded by the National Academy of Science (NAST)

Sri Lanka: Kihanduwage Nandajayaraja Gunawardhana (Chemistry), awarded by the National Science Foundation

Sri Lanka: R.M.U.S.K. Rathnayaka (Biology), awarded by the National Science Foundation

Thailand: Warayuth Sajomsang (Organic Chemistry), awarded by the National Research Council of Thailand (NRCT)

Trinidad and Tobago: Srinivasa Rao Popuri (Biological and Chemical Sciences), awarded by The Caribbean Academy of Sciences

Uzbekistan: Nilufar Mamadalieva (Chemistry), awarded by the Uzbek Academy of Sciences

Uzbekistan: Oksana Ismailova (Physics), awarded by the Uzbek Academy of Sciences

2014

Bangladesh: Md. Faruk Hossain (Electrical and Electronic Engineering), awarded by the Bangladesh Academy of Sciences

Bangladesh: Mohammad Amir Hossain Bhuiyan (Environmental Sciences), awarded by the Bangladesh Academy of Sciences

Bangladesh: Mirza Hasanuzzaman (Agronomy), awarded by the Bangladesh Academy of Sciences

Bangladesh: Shaikh Anowarul Fattah (Electrical and Computer Engineering), awarded by the Bangladesh Academy of Sciences

Colombia: Rafael Julián Gonzalez Fernandez (Physics), awarded by the Academia Colombiana de Ciencias Exactas, Fisicas y Naturales

Cuba: Andrés Gago Alonso (Computer Science), awarded by the Cuban Academy of Sciences

Cuba: Tania Farías Piñeira (Chemistry), awarded by the Cuban Academy of Sciences

Guatemala: Alex Guerra Noriega (Climate Change, Geography and Environment), awarded by the Academia de Ciencias Medicas, Fisicas y  Naturales de Guatemala

Iran, Isl. Rep.: Ahmad Sheykhi (Physics), awarded by the Iranian Research Organization for Science & Technology (IROST)

Mongolia: Tserenchunt Gansukh (Biochemistry), awarded by the Mongolian Academy of Sciences

Mongolia:  Byambajav Munkhbat (Physics), awarded by the Mongolian Academy of Sciences

Nepal: Ram Chandra Poudel (Biology), awarded by the Nepal Academy of Science and Technology (NAST)

Nepal: Hemu Kharel Kafle (Physics), awarded by the Nepal Academy of Science and Technology (NAST)

Pakistan: Arif-ullah Khan (Pharmacology), awarded by the Pakistan Academy of Sciences

Panama: Sandra López Vergès (Medical Sciences), awarded by the Asociación Panameña para el Avance de la Ciencia (APANAC)

Peru: Rudy Jose Rosas Bazan (Mathematics), awarded by the ANCYT - Academia Nacional de Ciencia y Tecnologia

Philippines: Ian Kendrich C. Fontanilla (Biology), awarded by the National Academy of Science (NAST)

Philippines: Thomas Edison dela Cruz (Biology), awarded by the National Academy of Science (NAST)

Thailand: Narattaphol Charoenphandhu (Biology), awarded by the National Research Council of Thailand (NRCT)

Trinidad and Tobago: Llinersy Uranga Pina (Physics), awarded by The Caribbean Academy of Sciences

Uzbekistan: Yusufjon Tillayev (Astronomy), awarded by the Uzbek Academy of Sciences

Uzbekistan: Tatyana Hegay (Biology), awarded by the Uzbek Academy of Sciences

Uzbekistan: Khayrulla Bobakulov (Chemistry), awarded by the Uzbek Academy of Sciences

Uzbekistan: Ahmadjon Abdujabbarov (Physics), awarded by the Uzbek Academy of Sciences

2013

Bangladesh: Abu Shadat Mohammod Noman (Biological Sciences), awarded by the Bangladesh Academy of Sciences

Bangladesh: Md. Rafiqul Islam Rafiq (Engineering and Earth Sciences), awarded by the Bangladesh Academy of Sciences

Bangladesh: Shafi Mohammad Tareq (Environmental Sciences), awarded by the Bangladesh Academy of Sciences

Bangladesh: Abul B.M.M.K. Islam (Biology), awarded by the Bangladesh Academy of Sciences

Colombia: Carlos Daniel Cadena-Ordonez (Biology), awarded by the Academia Colombiana de Ciencias Exactas, Fisicas y Naturales

Costa Rica: Jeffrey Alejandro Sibaja Cordero (Biology), awarded by the Consejo Nacional para Investigaciones Cientificas y Tecnologicas (CONICIT)

Iran, Isl. Rep.: Hosein Bazyar (Physics), awarded by the Iranian Research Organization for Science & Technology (IROST)

Mongolia: Magsar Urgamal (Biology), awarded by the Mongolian Academy of Sciences

Mongolia: Gombodorj  Bayarmagnai (Mathematics), awarded by the Mongolian Academy of Sciences

Nepal: Nabin Rayamajhi (Biology), awarded by the Nepal Academy of Science & Technology (NAST)

Nepal: Gyanendra Gurung (Earth Sciences), awarded by the Nepal Academy of Science & Technology (NAST)

Nepal: Rajendra Joshi (Chemistry), awarded by the Nepal Academy of Science & Technology (NAST)

Nepal:  Dhiraj Maskey, awarded by the Nepal Academy of Science & Technology (NAST)

Panama: Jose del Rosario Loaiza Rodriguez (Biology), awarded by the Asociación Panamena para el Avance de la Ciencia (APANAC)

Philippines: Raphael Alamar Guerrero (Physics), awarded by the National Academy of Science

Sri Lanka : Nanayakkarawasam Karijjawattage Anjana Silva (Biology), awarded by the National Science Foundation

Thailand: Worawat Meevasana (Physics), awarded by the National Research Council of Thailand (NRCT)

Turkey: Turgay Unver (Physics), awarded by The Scientific & Technical Research Council of Turkey (TUBITAK)

2012

Bangladesh: Razzak S.M. Abdur (Physical Sciences), awarded by the Bangladesh Academy of Sciences      

Bangladesh: Sultana Munawar (Biological Sciences), awarded by the Bangladesh Academy of Sciences

Bangladesh: Sultana Tanvira Afroze (Biological Sciences), awarded by the Bangladesh Academy of Sciences

Bangladesh: Syed Ishtiaque Moyeen (Physical Sciences), awarded by the Bangladesh Academy of Sciences

Colombia: Uribe Bernardo (Mathematics), awarded by the Academia Colombiana de Ciencias Exactas, Físicas y Naturales

Costa Rica: Ramirez-Gonzalez Jose Alexander (Mathematics), awarded by the Consejo Nacional para Investigaciones Cientificas y Tecnologicas CONICIT

Cuba: González Herrera Ulises M. (Social Sciences), awarded by the Cuban Academy of Sciences

Cuba: Mendez-Vazquez Heydi (Engineering Sciences), awarded by the Cuban Academy of Sciences

Guatemala: Orozco Figueroa Monica (Biochemistry), awarded by the Academia de Ciencias Medicas, Fisicas y  Naturales de Guatemala

Iran, Isl. Rep.: Nader Naderi (Physics), awarded by the awarded by the Iranian Research Organization for Science & Technology

Iran, Isl. Rep.: Talebnezhad Sasan (Engineering Sciences), awarded by the awarded by the Iranian Research Organization for Science & Technology

Mongolia: Batjargal Batdorj (Chemistry), awarded by the Mongolian Academy of Sciences

Mongolia: Bolortamir Tserendorj (Chemistry), awarded by the Mongolian Academy of Sciences

Nepal: Ghimire Santosh (Mathematics), awarded by the Nepal Academy of Science & Technology

Nepal: Kafle Bhim Prasad (Physical Science), awarded by the Nepal Academy of Science & Technology

Nepal: Pandey Kishor (Molecular Biology), awarded by the Nepal Academy of Science & Technology

Nepal: Shyaula (Shrestha) Sajan Lal (Organic Chemistry), awarded by the Nepal Academy of Science & Technology

Pakistan: Nadeem Sohail (Mathematics /Abdus Salam Prize), awarded by the Pakistan Academy of Sciences

Panama: Mejia Franco Luis Carlos (Biology), awarded by the Asociación Panamena para el avance de la Ciencia

Philippines: Lope Jose Ernie Capioso (Mathematics), awarded by the National Academy of Science (NAST)

Sri Lanka: Kottegoda Nilwala (Chemistry), awarded by the National Science Foundation

Sri Lanka: Malavige Gathsaurie Neelika (Biology), awarded by the National Science Foundation

Thailand: Kumam Poom (Mathematics), awarded by the National Research Council of Thailand (NRCT)

Trinidad and Tobago: Barranco Aime' Pelaiz (Physics), awarded by The Caribbean Academy of Sciences

2011

Bangladesh:  Masud Hasan (Physical Sciences), awarded by the Bangladesh Academy of Sciences           

Bangladesh:  Shamsun Nahar Khan (Biochemistry), awarded by the Bangladesh Academy of Sciences    

Bangladesh:  Ashik Mosaddik (Biological Sciences), awarded by the Bangladesh Academy of Sciences    

Bangladesh: Muhammad Anisuzzaman Talukder (Physics), awarded by the Bangladesh Academy of Sciences

Colombia: Leon Felipe Otálvaro Tamayo (Chemistry), awarded by the Academia Colombiana de Ciencias Exactas, Fisicas y Naturales         

Colombia: Leonardo Castellanos (Chemistry), awarded by the Academia Colombiana de Ciencias Exactas, Fisicas y Naturales          

Guatemala: Joaquin Barnoya Perez (Medical Sciences), awarded by the Academia de Ciencias Medicas, Fisicas y  Naturales de Guatemala

Iran, Isl. Rep.:  Syede Mahta Jenabi (Electronic & Computer Science), awarded by the Iranian Research Organization for Science & Technology

Iran, Isl. Rep.: Ghodrat Tahmasebipour (Physics, Nanoscience and Nanotechnology), awarded by the awarded by the Iranian Research Organization for Science & Technology

Mongolia: Enkh-Amgalan Jigjiddorj (Biology), awarded by the Mongolian Academy of Sciences

Mongolia: Mend-Amar Majig (Applied Mathematics), awarded by the Mongolian Academy of Sciences

Nepal: Madhav Prasad Ghimire (Physics, Condensed Matter), awarded by the Nepal Academy of Science & Technology

Nepal: Hari Bahadur K.C. (Biology), awarded by the Nepal Academy of Science & Technology

Nepal: Rosa Ranjit (Chemistry), awarded by the Nepal Academy of Science & Technology

Pakistan: Zia-ur-Rehman (Chemistry), awarded by the Pakistan Academy of Sciences

Pakistan: Mehboob-ur-Rahman (Agriculture), awarded by the Pakistan Academy of Sciences

Panama: Catherina C. Caballero-George (Medical Sciences), awarded by the Asociación Panamena para el Avance de la Ciencia

Peru: Jose Ochoa Cámara (Biology), awarded by the ANCYT- Academia Nacional de Ciencia y Tecnologia

Philippines: Marlon N. Manalo (Chemistry), awarded by the National Academy of Science (NAST)

Thailand: Atitaya Siripinyanond (Chemistry), awarded by the National Research Council

Turkey: Kaan Guven (Physics), awarded by The Scientific & Technical Research Council of Turkey (TUBITAK)

Uzbekistan: Erkinjon Karimov (Mathematics), awarded by the Uzbek Academy of Sciences

Uzbekistan: Zabardast T. Buriev (Biology), awarded by the Uzbek Academy of Sciences

Uzbekistan: Viktoriya S. Giryanskaya (Astrophysics), awarded by the Uzbek Academy of Sciences

2010

Bangladesh: Abdullah Shams Bin Tariq (Physical Sciences), awarded by the Bangladesh Academy of Sciences

Bangladesh: Akhter Nasima (Natural Sciences, Nuclear Medicine), awarded by the Bangladesh Academy of Sciences

Bangladesh: S.M. Abdur Rahman (Biology), awarded by the Bangladesh Academy of Sciences

Bangladesh: Mohammad Musharof Hossain (Biology), awarded by the Bangladesh Academy of Sciences

Colombia: Jereson Silva Valencia (Physics), awarded by the Academia Colombiana de Ciencias Exactas, Fisicas y Naturales

Costa Rica: Sergio Madrigal Carballo (Chemistry), awarded by the Consejo Nacional para Investigaciones Cientificas y Tecnologicas CONICIT

Egypt: Mohammed Abd El-Hamid Amin Ismail (Chemistry), awarded by the Academy of Scientific Research & Technology (ASRT)

Guatemala: Gabriela Montenegro Bethancourt (Medical Sciences), awarded by the Academia de Ciencias Medicas, Fisicas y  Naturales de Guatemala

Iran, Isl. Rep.: Reza Sameni (Computer Engineering), awarded by the Iranian Research Organization for Science & Technology (IROST)

Mongolia: Sodbileg Chagdaa (Physics), awarded by the Mongolian Academy of Sciences

Mongolia: Amgalan Minjigmaa (Chemistry), awarded by the Mongolian Academy of Sciences

Nepal: Manoj Tapa (Biology), awarded by the Nepal Academy of Science & Technology

Nepal: Prasamsa Singh (Metereology), awarded by the Nepal Academy of Science & Technology

Nepal: Rabindra Prasad Dhakal (Chemistry), awarded by the Nepal Academy of Science & Technology

Nepal: Mahendra Maharjan (Biology), awarded by the Nepal Academy of Science & Technology

Pakistan: Syed Munir Hussain Shah (Chemistry), awarded by the Nepal Academy of Science & Technology

Panama: Marcellino Gutierrez-Guevara (Chemistry), awarded by the Nepal Academy of Science & Technology

Peru: Eladio Teofilo Ocaña Anaya (Mathematics), awarded by the ANCYT - Academia Nacional de Ciencia y Tecnologia

Philippines: John Donnie A. Ramos (Molecular Biology), awarded by the National Academy of Science (NAST)

Sri Lanka: Neil Darrel Fernandopulle (Biology), awarded by the National Science Foundation

Thailand: Visith Thongboonkerd (Biology), awarded by the National Research Council

Trinidad & Tobago: Jo-Anne Nina Sewlal (Zoology), awarded by the Caribbean Academy of Sciences

Turkey: Abdurrahman Muhammed Uludag (Mathematics), awarded by The Scientific & Technical Research Council of Turkey

Uzbekistan: Talat A. Akunov (Physics), awarded by the Uzbekistan Academy of Sciences

Uzbekistan: Mirabbos I. Hojamberdiev (Chemistry), awarded by the Uzbekistan Academy of Sciences

Uzbekistan: Bakhrom A. Omirov (Mathematics), awarded by the Uzbekistan Academy of Sciences

Uzbekistan: Nosir E. Shokurov (Biology), awarded by the Uzbekistan Academy of Sciences

 

2009

Bangladesh: Mohammed Mizanur Rahman (Physical Sciences), awarded by the Bangladesh Academy of Sciences

Bangladesh: Sabita Rezwana Rahman (Biological Sciences), awarded by the Bangladesh Academy of Sciences

Colombia: Silvia Restrepo (Biology), awarded by the Academia Colombiana de Ciencias Exactas, Fisicas y Naturales

Costa Rica: Mahmood Sasa Marin (Biology), awarded by the Consejo Nacional para Investigaciones Cientificas y Tecnologicas CONICIT

Cuba: Rafael Alfredo Fando Calzada (Biology), awarded by the Academy of Sciences of Cuba

Cuba: Yovani Marrero Ponce (Chemistry), awarded by the Academy of Sciences of Cuba

Guatemala: Gregorio Amilcar Sanchez Perez (Agronomy), awarded by the Academia de Ciencias Medicas, Fisicas y  Naturales de Guatemala

Guinea: Ibrahima Sory Diare (Biology), awarded by the Ministry of Higher Education and Scientific Research (MESRS)

Iran, Isl. Rep.: Ali Morsali (Chemistry), awarded by the Iranian Research Organization for Science & Technology (IROST)

Mongolia: Namjil Erdenechimeg (Biology), awarded by the Mongolian Academy of Sciences

Mongolia: Gelegbadam Ankhbayar (Mathematics), awarded by the Mongolian Academy of Sciences

Nepal: Ripu Mardhan Kunwar (Biology), awarded by the Nepal Academy of Science and Technology

Nepal: Krishna Prasad Devkota (Organic Chemistry, Medicinal Plant), awarded by the Nepal Academy of Science and Technology

Nepal: Gan Bahudur Bajracharya (Organic Chemistry, Natural Products), awarded by the Nepal Academy of Science and Technology

Pakistan: Muhammad Idrees (Biology), awarded by the Pakistan Academy of Sciences

Philippines: Maricor N. Soriano (Physics), awarded by the National Academy of Science (NAST)

South Africa: Estariethe van Heerden (Biochemistry, Microbiology), awarded by the Department of Science & Technology of the Republic of South Africa and the Academy of Science of South Africa (ASSAf)

Sudan: Amal Mohammed Wadeasa (Physics), awarded by the Sudan Institute for Natural Sciences

Sudan: Eltayb Abdellatef (Biology), awarded by the Sudan Institute for Natural Sciences

Sudan: Nada Kamal Abd Ellatif Bayoumi (Biology), awarded by the Sudan Institute for Natural Sciences

Thailand: Santi Maensiri (Physics), awarded by the National Research Council

Turkey: Zehra Ozlem Keskin Ozkaya (Biology), awarded by The Scientific & Technical Research Council of Turkey (TUBITAK)

Uzbekistan: Shakhlokhon U. Turdikulova (Biology), awarded by the Uzbekistan Academy of Sciences

Uzbekistan: Utkir A. Rozikov (Mathematics), awarded by the Uzbekistan Academy of Sciences

Uzbekistan: Usman K. Sapaev (Physics), awarded by the Uzbekistan Academy of Sciences

Uzbekistan: Jamshid M. Ashurov (Chemistry), awarded by the Uzbekistan Academy of Sciences

Zimbabwe: Nicholas Midzi (Medical Sciences), awarded by the Ministry of Science and Technology and the Zimbabwe Academy of Sciences

 

2008

Bangladesh: Muhammad Manjurul Karim (Biological Sciences), awarded by the Bangladesh Academy of Sciences

Bangladesh:  Saleh Hasan Naqib (Physical Sciences), awarded by the Bangladesh Academy of Sciences

Benin: Dossou Sika Salomé Kpoviessi (Chemistry), awarded by the Benin Centre for Scientific & Technical Research

Colombia: Elder Jesús Villamizar Roa (Mathematics), awarded by the Academia Colombiana de Ciencias Exactas, Fisicas y Naturales

Cuba: Roberto Mulet Genicio (Physics), awarded by the Academy of Sciences of Cuba

Cuba: Mijail Borges Quintana (Mathematics), awarded by the Academy of Sciences of Cuba

Guatemala:  Daniel Ariano Sánchez (Biology), awarded by the Academia de Ciencias Medicas, Fisicas y  Naturales de Guatemala

Guinea: Abdoulaye Mountaga Balde (Biology), awarded by the Ministry of Higher Education and Scientific Research (MESRS)

Malawi: Lawrence N.M. Kazembe (Mathematics), awarded by the National Research Council of Malawi

Mongolia: Choimaa Lodoiravsal (Physics), awarded by the Mongolian Academy of Sciences

Mongolia: Munkhuu Bayarjargal (Physics), awarded by the Mongolian Academy of Sciences

Nepal: Ajaya Bhattarai (Chemistry), awarded by the Nepal Academy of Science & Technology

Nepal: Dil Bahadur Gurung (Mathematics), awarded by the Nepal Academy of Science & Technology

Nepal: Prabin Shrestha (Medical Sciences), awarded by the Nepal Academy of Science & Technology

Nepal: Rajendra Gyawali (Biology), awarded by the Nepal Academy of Science & Technology

Pakistan: Masood Khan (Mathematics), awarded by the Pakistan Academy of Sciences

Peru: Carlos Vladimir Landauro Saenz (Physics), awarded by the Academia Nacional de Ciencia y Tecnologia (ANCYT)

Philippines: Ricardo C.H. del Rosario (Mathematics), awarded by the National Academy of Science (NAST)

South Africa: Stephanus Esaias Solomon Ferreira (Physics), awarded by the Department of Science and Technology of the Republic of South Africa and the Academy of Science of South Africa (ASSAf)

Sri Lanka: Vajira H.W. Dissanayake (Biology), awarded by the National Science Foundation

Sri Lanka: Panawalage Indra Prasanthi Perera (Biology), awarded by the National Science Foundation

Sri Lanka: Manjula Deshapriya Hettiarachchi (Biology), awarded by the National Science Foundation

Sudan: Abdalla Ahmed Elbashir Ahmed (Chemistry), awarded by the Sudan Institute for Natural Sciences

Sudan: Gamal E. Elabwabi Elfadul (Mathematics), awarded by the Sudan Institute for Natural Sciences

Sudan: Kamal Mahir Sulieman Khalil (Physics), awarded by the Sudan Institute for Natural Sciences

Thailand: Satit Saejung (Mathematics), awarded by the National Research Council

Trinidad & Tobago: Michael Alexander Taylor (Physics), awarded by the Caribbean Academy of Sciences -Trinidad and Tobago

This website does not use profiling cookies, but only first and third party technical cookies, including cookies from social media plugins.
To learn more about our cookie policy or to change your cookie settings, click here.
By using this website and clicking “accept”, you consent to the use of cookies in accordance with our cookie policy.
Accept